PDA

View Full Version : Stick-ul USB folosit ca "ReadyBoost"



mario08
24-05-09, 20:01
salut , deschid acest topic in ideea de a culege info despre metoda de folosire a unui stick usb (1-2gb) la imaginiile e2 flash , avand rolul similar ca "readyboost" in windows
se stie ca imaginiile flash sant de capacitate/dotare mai mici decat cele "ba" si atunci as dori sa stiu cum se poate folosi si ce comenzi ar trebui (avand in vedere ca totul este in linux) , ca un stick de 1-2gb sa poata fii folosit ca o "extensie" a imaginii e2 flash , unde se pot instala mai multe (skin-uri , plug-inuri , s.a) , fara a altera imaginea in cazul unei blocari (de obicei se intampla cate o blocare in momentul cand vrei sa instalezi ceva optional imaginii)
intreb si in ideea de a se boota cu el (adica o bootare normala cu flash-ul receiverului , nu dupa stick) , iar cand nu se doreste sa se poata trece la setarile initiale ale imagini flash
multumesc anticipat pt. info

zildan
24-05-09, 20:12
Se copiaza /var/ pe stick si apoi se monteaza. Se poate face asta cu scriptu de automount.

mario08
26-05-09, 00:09
am instalat noua imag. flash "enterprise" si la 1-ma bootare am pus si stick-ul in usb , iar imag. cand sa autoconfig. la mountat singura cred

- ducandu-ma la "info" si "free space" , ultimul imi apare stick-ul asa :

- /dev/sda1 3,7G 128,6M 3,6G 3% /media/usb/sda1
- /dev/sda1 3,7G 128,6M 3,6G 3% /var/swap
- /dev/sda1 3,7G 128,6M 3,6G 3% /var/etc/automount

am instalat apoi diverse de pe serverul lor aratandu-mi la inceput vreo 2xxx kb , acestia scazand in functie de ce instalam ramanand in prezent la vreo 300 kb

care ar fii procedura/comanda de a muta/copia fisierul/ele din memoria flash pe stick ?
pt. a avea posibilitatea de a instala mai multe diverse si toate pe stick normal , avand capacitatea mai mare

la /var/etc/automount am gasit un fisier "amount.ini" si arata asa :

- USBView=Dev
- USBMount=/media/usb
- MovieMount\Label=DUMMY
- RECORD\Label=/hdd
- SWAP\Label=/var/swap
- XE2BA\Label=/var/baroot
- useNTFSMOUNT=no
- automount\Path=/var/etc/automount

cum ar trebui modificat pt. a fii conectat un hdd intern pe sata sau usb formatat ntfs si denumit "hdd" sau "RECORD"
tinand cont ca pe el as vrea sa fie niste fisiere multimedia , catalogate : movie , music , picture

multumesc anticipat de info