PDA

View Full Version : se poate extrage.....



shadowman
24-05-09, 19:03
respecte!
am o mica problema....am bagat memory stick-ul la cineva in calculator si surpriza....cred ca s-a ars....numai imi arata ca e conectat si nici numai arde led-ul de control...
daca se poate face ceva cu el sa-mi recuperez datele dupa el si am niste programe pe el.
daca ma indruma cineva cu ceva spre reusita,as fi recunoscator.
va multumesc anticipat.
bafta!

IPatriot
24-05-09, 20:57
1.incearca stick-ul in alt port USB sau alt calculator si tensioneaza putin stick-ul in sus si jos.
2.daca avaria se mentine, demonteza cele doua carcase de plastic cu ajutorul unei lamele de otel subtire sau daca are teaca monobloc gen Corsair trage efectiv de conectorul usb.
3.dupa ce o sa ai un ''soc'' de hard-ul de doi lei ce este acolo, mergi mai departe :)
4.curata bine cablajul cu un betigas cu vata (cotton buds) inmuiat in alcool izopropilic sau mai bine dizolvant hidratant (acetona pt.lac de unghii) :dance:
5.incearca-l din nou asa demontat (fara carcasa), daca merge salveaza rapid datele.
6.daca nu verifica ''ochiometric''...si cu ajutorul unei lupe eventuale lipituri reci la cele 4 terminale usb; apoi incearca sa localizezi pe cablaj
un SMD care are rol de protectie, ''sig. fuzibila'', vezi daca nu este intrerupta cu ajutorul unui ohmmetru.
bafta!