PDA

View Full Version : hop sau ping ?



ghervasze
14-05-09, 20:59
salutari. am cateva nelamuriri cu care sper ca ma puteti ajuta.

1. e mai bine sa ai hop bun sau ping rapid cand primesti share de la un server? adica daca eu primesc un provider de pe hop 1 cu 300ms e mai bine dacat de pe hop2 cu 50ms? in care caz e mai probabil freeze?

2. daca primesc de la cineva care are local eu voi avea hop1 sai hop2? e la fel si cu emu?

3. daca dau liniile mele la share la o multime de clienti eu voi simti o pierdere de performanta? exista un dezavantaj in a-ti oferi la share ce ai in emu?

4. afecteaza un nr foarte ridicat (de ex peste 2000) de shares performanta generala? in ce fel? care ar fi limita superioara sigura pt a avea calitate buna la programele tv?

daca ma edificati, va sunt recunoscator. oricum, multumesc pentru timpul acordat citirii acestui post destul de lung.

mondo
14-05-09, 21:19
Daca intrebi de cccam:

1.Cel mai bine e sa ai hop bun.Daca ai hop bun ai si ping.Hop2 inseamna ca un card local mai intai trece pe la cineva si apoi ajunge la tine.

2. Vei avea hop1.

3. Normal.Vei avea un trafic mare si implicit emu se va misca mai greu.

4. Cel mai bine e sa primesti carduri in hop2 maxim si sa dai la fel ( asta depinde si de cati peersi ai in share ).

ghervasze
14-05-09, 21:37
mersi de raspuns. cum fac sa nu primesc mai mult de hop2? imi modific fiecare linie c sa se termine cu { 0:0:2 } ? acum am cam 1200 de peers dar cred ca am facut o prostie. incepator fiind m-am grabit sa accept toate prostiile de linii si printre ele sunt convins ca majoritatea sunt inutile (hop4, xxx, arabi, turci etc), desi am focus local si il pot da la schimb pe ceva mai serios. de asemenea intre provideri am vazut tag-ul FAKE la unii. banuiesc ca sunt cartele fake, dar nu cred ca pot sterge userul cu tot pt ca s-ar putea sa aiba si ceva util.

mondo
14-05-09, 21:50
1200 de peers???Nu cred!!!

Asa trebuie sa arate linia C:
C: xxx.dyndns.org port user pass no { 0:0:2 }

Si asa linia F:
F: user pass 1 0 0 { 0:0:2 } { } { } xxx.dyndns.org

ghervasze
15-05-09, 08:46
scuze, nu am vrut sa zic peers. ma gandeam la shares. am aproximativ 1200 shares.

delta2k2
15-05-09, 10:09
~ 1200 de carduri. Carduri ce vin din share.

.