PDA

View Full Version : Ajutor cu un transponder



crizatu
10-05-09, 22:06
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Am o antena offset de 1 m Optibox de fier, am luat-o de la digitalsatelit impreuna cu un lnb Inverto Single Black Ultra 0,2db pe o montura h-h dm3800.

Antena e reglata ok, prind ok de la W la E tot, dar am probleme cu un transponder (12226) de pe Astra 28,2*E, adica ziua merge cu BER aproape 0, iar seara incepe din ce in ce sa creasca mai mult BERul pana nu mai intra deloc transponderul.

Am un prieten in Bucuresti care are o antena 0,9 m tot fier cumparata de la satelit2000 cu LNB Invacom single 0,3db pe o montura dm2800 (cred ca mai putin conteaza montura). La el merge transponderul non-stop.

Ambele antene au ca receptor dm500.

Intrebarea mea e: ce ii fac? E antena, lnb-ul sau receptorul?

E canalul meu preferat pe acel transponder si trebuie sa il fac sa mearga.

Snow
10-05-09, 22:52
locatia ta fiind tot Bucuresti?

crizatu
10-05-09, 22:56
Sunt din Cluj.

Snow
10-05-09, 23:20
parametrii de receptie nu sunt peste tot la fel in tara, pe langa asta e posibil sa aiba un reglaj mai bun facut

crizatu
10-05-09, 23:26
Cand mi-a disparut transponder-ul m-am urcat la antena si am luat-o "la mana" cu satfinder-ul. Nu am mai dat deloc de el, orice i-as fi facut, de parca n-ar mai exista. In plus de asta, ar trebui cel putin teoretic sa aiba acoperire mai buna pe Cluj decat pe Bucuresti.

Deci de la reglaj nu prea are cum sa fie din moment ce am miscat de antena si pur si simplu n-am mai dat de el deloc deloc.

Ar putea fi vorba de LNB-ul lui? El zice ca ar fi mai bun, insa cei de la digitalsatelit mi-au spus ca al meu e mai bun, si ca invacom-ul nu prea isi mai merita banii.

mateda
11-05-09, 09:10
La el merge transponderul non-stop.

Prietenul e de incredere? Mai confirma altcineva receptia permanenta a programului?
http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra2a_north.html nu arata prea optimist ...
No offence!

crizatu
11-05-09, 09:39
E de incredere, mi-a facut si streaming din tv tuner cu emisiunea mea preferata de pe acel transp. pe cand inca nici nu ma gandeam sa imi iau antena... :)

Ce e ciudat este ca ceva ce arata SI MAI PESIMIST prind si chiar foarte bine, anume:

http://www.telenorsbc.com/templates/Page.aspx?id=601

Deci asta il prind beton, cu BER 0 non-stop si nu-s nici macar sub marginea beam-ului, iar pe cel care ma intereseaza chiar am acoperire mai mult sau mai putin si face figuri...

Dan70
29-05-09, 14:22
Despre 12226 H 27500 2/3 este vorba? Eu am (in Cluj-Napoca)o antena simetrica de 1.9 m fixata pe pozitia 28.2E si din cate imi aduc aminte si la mine seara disparea semnalul pe aceasta frecventa,dar o sa verific si o sa postez in zilele urmatoare.

crizatu
31-05-09, 21:34
Da, exact acela este, cu postul Sky 3.

Chiar te rog mult sa verifici pt ca acum am o problema MULT MAI GRAVA! pe acelasi Astra 28.2 Est si anume:

Transponderul: 11836 H 27500 2/3 (sky action, comedy, etc) imi intra ok si ziua si noaptea, de vreo cateva zile insa am observat ca seara intra cu pierderi (BER) dar nu prea le-am bagat in seama pana azi, adica acum 30 de minute... am ajuns si eu acasa ca omul si.... PAUZA transponder! Nu mai exista, a fugit!

Cum e posibil una ca asta? Parca a fugit satelitul... si zilele trecute am mai inteles ca au fost pierderi ca a tot fost inorat, nu am bagat in seama.... dar acum chiar e super senin si frumos si nu il mai gasesc deloc deloc deloc!

Dati-mi un sfat... Multam

Dan70
31-05-09, 21:53
La ora asta 21.50 semnalul incepe sa creasca , acum este la limita (acum cateva minute era cazut de tot) si asta cu o antena de 1,9M reglata pentru Astra 2D.


Pe 11836 H 27500 2/3 semnalul e OK.

crizatu
01-06-09, 01:05
Acum si-a revenit si la mine cel de-al doilea, incet incet a inceput sa creasca semnalul, a intrat cu vreo 3,5 db si acum am aproape 5 db. Ramane ciudatenia cu 12226, daca si pe o antena de 1,9 face urat, ce sa mai zic pe a mea de 1...