PDA

View Full Version : LCD sau nu?



oasisone
07-05-09, 15:55
asta este intrebarea,
merita oare, in romania sa iti cumperi un LCD?
ma tot foiesc daca da sau nu, mentionez ca mai mult din placerea de a detine un lcd mi-as cumpara un sony ceva de 42 preferabil

1. un lcd sub 37" are aceeasi inaltime ca si televizorul meu deacum, numai cu avantajul ca toate femeile arata ca bahmuteanca pe 16:9,
2. unu prea mai mare, deja se vede ca dracu, avand in vedere ca o imagine SD nu se poate mari la nesfarsit si sa arate bine....

merita sau nu cumparat un lcd sau un tv,orice tehnologie in format 16:9?

Snow
07-05-09, 16:28
pentru viitor, mai ales daca o sa vrei sa de bucuri si de hd, iti trebuie un lcd.
am avut si eu dubiul acesta cand l-am cumparat, mai ales ca-n magazine ai impresia ca se vad groaznic.
doar pentru sd, sunt foarte ok crt-urile, dar totusi parca nu mi-as mai da banii pe ele.

rzbvro
07-05-09, 21:22
Exact... toate HD-urile sunt 16:9 dar si multe canale SD frantuzesti si nemtesti
Pe scurt, merita LCD pentru cei care au sisteme satelit sau pentru cei care au abonament la UPC Digital Cable

Si merita sa cumperi LCD cu diagonala mare doar daca ai spatiu adecvat (distanta fata de tv de cel putin 4M) caci altfel, la o camera de 3 pe 3 si LCD de 1M, cu siguranta se va vedea ca dracu

vladcarama
07-05-09, 23:11
Merita sa-ti sumperi LCD HD ready, in special daca ai un reciver HD shi poti decoda canalele de pe satelit in format HD, in rest, pentru DVB T cu HD, TVR HD, Pro TV HD, iar pentru televiziune prin Cablu nu se merita... Succes la alegere, SONY is best...

mario08
08-05-09, 10:16
in prezent , nu se merita
in viitor , da si orienteazate catre Sony cu seria E,W (adica sa aibe si tuner dvb-t hd , nemai fiind nevoie sa mai dai in plus niste banii pt. receiverul dvb-t hd separat + alte cabluri in plus)
modelele mai noi au si network , pt. vizualizare de imaginii sau mp3-uri de pe net si macar 100hz (daca nu 200hz) , mai ales ca preturile sant in scadere (nu foarte mare , dar sant)
semnalul analogic actual de la cablu pe lcd-uri nu se vede nemaipomenit , dar poti incerca cu cartela de la un dth autohton (deocamdata unul singur - akta tv) , stiu ca merge vorbeste cu "micu vali" parca , pentru mai multe info

oasisone
08-05-09, 10:23
bine, pe mine ma chinuie faptul ca nu vad la tv, de pe canapea la tv(1,5-2m nu prea vad scrisul, lucru care este evident deranjant,
poate un proiector, dar e prea luminos noaptea si prea slab ziua...

resofty
08-05-09, 11:23
Normal ca merita , cel pe care il am eu nu i-am vazut adevarata valoare decat cand i-am dat intrare de monitor si apoi HD , sau orice imagine, avand dm500 calitatea imaginii SD intinsa pe ditamai ecranul nu se vede excelent.

Dar cele cu OLED vin foarte puternic din urma , asa ca daca ai un ban in plus , ele sunt cam ca si plasmele/lcd-urile la inceput , un Samsung de diagonala pe care vrei OLED e 2000 Euro.