PDA

View Full Version : Help creare partitura muzicala in Word



SAFETRON1
17-07-07, 23:36
Trebuie sa introduc in Word pe langa text si niste partituri muzicale (portativ pe care sa pun notele muzicale cu toate "brizbrizurile" alea de la cozile notelor muzicale , cheia sol si restul de lucruri necesare pt a intoduce complet o partitura de muzica clasica) dar nu stiu cum sa fac acest lucru.Am gasit cateva "elemente" pe la diversele fonturi dar e departe de ce am nevoie.Exista vreun plug-in ceva ?? .....sau stiti voi o metoda de a rezolva problema.

multumesc mult

badeaghio
17-07-07, 23:45
pai

"the non-practical way" ar fi:

1. iei Harmony assistant Demo de aici http://www.myriad-online.com/cgi-bin/download.pl?lang=EN&prod=HA&os=WIN
2. Instalezi, dai demo, sau trial cum era acolo, deschizi fisierul midi din care vrei sa iei portiunea, selectezi "select tool", selectezi cu mausu, dai copy, si teoretic ar trebui sa iti bage in word, dupa paste, fix partitura pe care ai selectat-o

2. era un soft VEEECHI Midisoft StudioLe, dar asta era rudimentar rau de tot, si nu mergea sa pui in word.

Daca nu merge copy/paste, dai printscreen, paint, cut, paste in word

Spor la lucru

SAFETRON1
17-07-07, 23:57
Din pacate partitura o am pe hartie.Sa ma joc putin cu programelu' sa vedem ce iese.

XVanish
18-07-07, 08:48
Incearca cu optiunea de "equations" din Word... aia iti da posibilitatea sa folosesti formule, ecuatii si multe caractere speciale... ma gandesc ca ar trebui sa mearga si partituri...

Iconitza o gasesti in Tools/Customize/Insert/Equation Editor (e un "a" sub radical roshu - asa arata iconitza)... poate ai noroc si merge :D

GL!

badeaghio
18-07-07, 11:20
ar mai fi o solutie, dar nu stiu daca merge pe versiunea demo de Harmony.

ai scanner, presupun. bagi toate paginile intr-un PDF pe care il deschizi cu Harmony (sau un program din pachet parca), are functia OCR (Optical Character Recognition), dar tie iti trebuie saiti recunoasca notele de pe foaie

parca sa zic ca avea functia asta, in versiunile precedente