Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: Cubecafe 200s (ipbox 200s)

  1. #1
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Cubecafe 200s (ipbox 200s)

    Este un receptor SD cu suport linux produs de celebra firma DGStation Koreea. Pentru cei care nu stiu, DGS sunt cei care livreaza receptoarele spre Abcom ( Ipbox). Practic cubecafe 200s fiind acelasi lucru cu ipbox 200s. Desi pe piata Europeana aceste receptoare nu sunt o noutate, in Romania se stie foarte putin despre ele. Cubecafe 200s (Relook, Mutant 200) a fost creat pentru a fi competitorul direct a déjà celebrului Dreambox 500. Abele receptoare folosind procesul IBM's Power PC405 ce ruleaza la o frecventa de 350MIPS (252MHz), un procesor performant si rapid.
    Imaginea standard a receptorului este asa cum am mai spus una Linux open source cu parti sub licenta GPL. O imagine ce se misca foarte repede si usor de folosit. Permite accesul parental asupra programelor tv si radio, organizarea de liste favorite, recunoaste atat subtitrarea dvb cat si txt si lista continua.
    Pentru cine se multumeste cu ea este o imaginea foarte buna si usor de folosit. Cei care doresc mai mult de la acest receptor, pot incerca imaginile enigma. Pentru a va obisnui cu acest tip de imagine va recomand sa incarcati ab enigma, ce o putei descarca de la adresa: http://www.download.abcom.sk/index.p...200S/AB_Enigma
    Spuneam mai sus ca receptorul este competitorul direct a lui dreambox 500. Am vazut ca au amandoua acelasi tip de procesor, mai departe lucrurile se schimba, iar atuurile cresc in favoarea cubecafe-ului 200.
    In primul rand tunerul a fost imbunatatit pentru o mai mare calitate si o mai buna receptie. Tp-uri care fac macroblocuri pe dm 500, aici merg fara probleme.
    Memoria flash a fost crescuta la 8mb, memoria sdram fiind de 32 mb. Receptorul permite upgradarea memoriei sdram la 64mb. Despre asta vom discuta in alta prezentare insa.
    Smartcard 1 slot (Xcrypt CAS, firecrypt CAS embedded), ca si la dreambox.


    Panoul frontal vine insa cu imbunatatiri vizibile fata de dreambox. Gasim pe el prezenta a 7 butoane pe langa cel de on/off, avand ca functii accesarea meniului si navigarea prin acesta ( ok, sageti sus/jos/stanga/dreapta si exit). Pe langa aceste butoane semnalam si prezenta unui display alfanumeric.
    Spatele prezinta si el in plus o iesire scart pentru vcr, precum si un modulator RF 750hm, IEC 169-2, Male/Female, cu o frecventa de iesire intre 470mhz si 860mhz, ch21-69, avand ca standard tv suportate PAL D/K, B/G, PAL I/or NTSC.
    Aparatul vine cu sursa de energie incorpoarata, o sursa puternica care s-a descurcat fara proleme in achitionarea unui H-H, atat pe imaginea standard cat si pe enigma. Consumul maxim fiind de 15W si sub 7W in stand –by. In perioada de stand –by pe display va este afisata ora.
    Cei care dispun de un un sistem audio cu intrarea spdif (optica) va recomand sa conectati prin intermediul unui cablul optic, receiverul la el. Sunetul este de inalta calitate, dandu-va de multe ori senzatia ca va aflati in mijlocul actiiunii.
    Telecomanda este ergonomica si foarte usor de folosit.
    Dimesiunile aparatului sunt de (W*H*D) 30 cm* 5,8 cm *23,5 cm.
    Imaginile enigma sunt identice cu cele de la dreambox 7xxx fara prezenta CAM-ului. Pot fi descarcate de aici http://www.denktenk.com/modules/wfdo...php?op=&cid=27
    Gasiti déjà cunoscutele Gemini, Nabilo, Sif, Nemesis, etc. Personal mi-a placut Evolution 2.1
    Neavand un dreambox 500 la indemana, am facut un test comparative cu dreamboxul 7020 si 800 hd in ceea ce priveste calitatea sunetului si imaginii.
    La prima comparatie intre 7020 si 200s, sunetul este asemanator pe cele doua aparate, cu un plus de putere in favoarea 200s-ului. In ceea ce priveste calitatea imaginii, indiscutabil mai buna pe 200s.
    La comparatia cu dm800 hd (atentie, doar imaginea SD a fost folosita ca si imagine de test), acuratetea sunetului e mai bun pe dm 800, insa diferenta de putere ramane pe 200s. Imaginea fiind pe hdmi la dm 800, are si ea un avantaj.

    Sincer imi place aparatul si nu inteleg de ce nu a intrat mai devreme pe piata din Romania. Aparatul a fost oferit spre test de catre hd sat milenium. Se mai afla cateva zile in teste la mine si am sa va tin la curent. Am sa revin cu un tutorial de cum se pune enigma pe el, deoarece difera un pic fata de dreambox.
    Mai jos va pun si cateva fotografii. Pentru cunoscatorii modelului ipbox 91 hd, vor observa asemanarea intre carcase. Voi reveni si cu prezentarea modelului CubeRevo 250 HD, acelasi lucru cu Ipbox 91 HD.
















  2. #2
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Cubecafe 200s (ipbox 200s)

    Interiorul si imaginea standard:

















  3. #3
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Cubecafe 200s (ipbox 200s)






  4. #4
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Cubecafe 200s (ipbox 200s)






  5. #5
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Cubecafe 200s (ipbox 200s)

    Cateva imagini cu enigma Evolution 2.1















  6. #6
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Cubecafe 200s (ipbox 200s)

    Mai jos cateva poze cu ipbox 200s.

















Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •